Ozonowanie

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie jest skuteczną, nowoczesną i ekologiczną metodą dezynfekcji nieszkodliwą dla zdrowia ludzi i zwierząt. 

Zabieg ozonowania nie wymaga zastosowania szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych, które mogą przez dłuższy czas utrzymywać się w powietrzu oraz na odkażanych powierzchniach. Powietrze sterylizuje wszystkie przedmioty z nim się stykające, a więc ściany, podłogi, wykładziny, meble, itp.

Zabieg ozonowania przeprowadzony w pomieszczeniu pozwala na usunięcie z powietrza oraz przedmiotów znajdujących się w nim, szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia zarodników grzybów, pleśni, bakterii czy alergenów dodatkową i docenianą zaletą jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów typu stęchlizna, zapach potu, papierosów, farb, klejów czy zapachu zwierząt domowych.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Tak. Ozonowanie jest bezpieczną metodą dezynfekcji pod warunkiem przestrzegania środków bezpieczeństwa w trakcie ozonowania i zaraz po, przeprowadzaną przez przeszkolony personel specjalistycznymi urządzeniami oraz miernikami monitorującymi stężenie ozonu w powietrzu. Jest jedną z najlepszych metod dezynfekcji budynków użyteczności publicznej np. szkół, przedszkoli i żłobków, lokali gastronomicznych oraz prywatnych mieszkań i domów.

Wyjątkowa siła ozonu sprawia, że znalazł on szerokie zastosowanie, jednak samodzielne ozonowanie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Do zastosowania ozonatora niezbędne jest posiadanie wiedzy na temat jego działania oraz dopuszczalnego, bezpiecznego dla zdrowia stężenia ozonu.

Cel ozonowania?

Celem ozonowania jest dekontaminacja czyli unieszkodliwienie wirusów, bakterii, zarodników grzybów, patogenów, roztoczy i alergenów, które są częstą przyczyną wielu chorób.

Ozonowanie jest szczególnie polecane alergikom. Metoda ta jest niezwykle skuteczna dla alergików i astmatyków cierpiących na dolegliwości ze strony dróg oddechowych zwłaszcza na skutek kurzu, roztoczy czy pleśni. Ozon dopełni swego bo głęboko wnika w każdą powierzchnię i spenetruje w głąb poduszki, gąbki, koce, dywany itp. Regularne przeprowadzenie tego zabiegu wyraźnie poprawia komfort życia chorych. Niszczy wszelkie mikroorganizmy bezwzględnie i bezinwazyjnie usuwa z pomieszczeń, samochodów oraz wszelkich znajdujących się w nich przedmiotach.

Alergeny są nie tylko przyczyną alergii, ale wywołują trwałe zmiany w organizmie człowieka (neurozy, reumatyzm, migreny), a mykotoksyny grzybów są silną toksyną.

Ozon wnika głęboko penetrując każdy zakamarek pomieszczenia  i samochodu odkażając kanały wentylacyjne i klimatyzację jak i wszystkie elementy stykające się z nim.

Skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy min. papierosów, stęchlizny, zwierząt, farb po malowaniu, odchodów, kociego moczu, myszy itp. a także eliminuje z pomieszczeń wszelkie organizmy żywe typu karaluchy, mrówki, pająki, mole, wszy, owsiki, szczury, myszy i inne gryzonie.

Ma zastosowanie do neutralizacji (tzw. dezynfekcja agresywna bardzo wysokie stężenie ozonu) przykrych zapachów środków  po pożarach, zgonach, oraz w gastronomii           (np. przypaleniu garnka, zapachu spalonego oleju itp.) .

Ozon  utlenia, usuwa i rozkłada zapachy, a nie je maskuje. Nie pozostawia po sobie toksycznych produktów rozpadu, ponieważ samoczynnie rozpada się do tlenu, co sprawia, że jest ekologiczny i przyjazny środowisku.

Neutralizuje również opary substancji organicznych, takich jak rozpuszczalniki, benzyny, lakiery, farby, oleje naturalne oraz syntetyczne,

Ponadto ozon usuwa tzw. aldehydy i ftalany wydzielane przez niektóre „rzeczy” w naszym mieszkaniu, a szczególnie płyty wiórowe, farby, plastikowe panele itp.

Atakując i utleniając ścianki komórkowe mikroorganizmów, ozon wchodzi w reakcję z mikroskopijnymi organizmami bakterii, wirusów i grzybów powodując ich unicestwienie.

Czym jest ozon?

Ozon jest gazem składającym się z trzech atomów tlenu. Ozon to nic innego jak tlen, tylko w formie cząsteczki złożonej z trzech atomów, a nie dwóch. Ozon (O3) nazywany również „aktywnym tlenem”, jest bardzo niestabilnym gazem, który szybko przekształca się w początkową formę czyli tlen (O2), a uwolniony trzeci atom tlenu wchodzi w reakcję z substancją na którą ozon działa. Dlatego też Ozon jest tak doskonałym środkiem dezynfekującym, jednym z najsilniejszych znanych człowiekowi. Utlenia bakterie, wirusy, roztocza oraz wiele innych związków chemicznych. Jest skuteczniejszy niż zastosowanie w celach dezynfekcji chloru, fluoru lub promieniowania UV.

Naturalnie występuje w górnych partiach atmosfery, chroniąc nas przed promieniowaniem UV. Ozon w stratosferze powstaje w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego na cząsteczki tlenu (O2), w wyniku czego cząsteczki te rozpadają się na dwa atomy tlenu (O). Następnie atomy tlenu reagują z tlenem cząsteczkowym i tworzą cząsteczki ozonu (O3). Zapach ozonu jest bardzo charakterystyczny i przypomina świeże powietrze po burzy.

Ozon jako gaz dociera do wszelkich zakamarków, dlatego jest tak skuteczny. Przyjemny świeży zapach ozonu pozostaje w pomieszczeniach przez jakiś czas jednak nie jest on niebezpieczny.

Ozon nie jest silną trucizną tylko bardzo gwałtownym utleniaczem. Eliminuje do 99,99% wirusów, bakterii i roztoczy.

Jak jest wytwarzany ozon?

Ozon wytwarzany jest przez ozonator poprzez wyładowania koronowe.

Ozon to odmiana tlenu o silnych właściwościach aseptycznych. Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Jego działanie bakteriobójcze jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru, stąd wykorzystuje się go do dezynfekcji pomieszczeń, szczególnie tych, gdzie obecność bakterii czy wirusów jest wysoce niepożądana.

Ozon dezaktywuje bakterie, wirusy, zarodniki grzybów, pleśni, insekty, patogeny, roztocza i inne alergeny. Usuwa nieprzyjemne zapachy (stęchlizna, tytoń) oraz rozkłada inne szkodliwe związki chemiczne.

Ozonowanie, a Koronawirus COVID-19

Ozon skutecznie niszczy koronawirusa SARS (potwierdza to wiele opublikowanych prac). Budowa nowego 2019-nCoV jest bardzo podobna do SARS.

Jak przekonuje prof. Ignatowicz, nowy SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, otoczonym dodatkową osłonką lipidową, o budowie bardzo podobnej do SARS-1 koronawirusa, który wywołał epidemię w 2003 r. Wtedy wykazano, że ozon niszczy koronawirusa SARS-1 (potwierdza to 17 opublikowanych prac naukowych), a wstępne wyniki badań przeprowadzonych przez Institute of Virology w Hubei (Chiny) potwierdziły skuteczność ozonowania w niszczeniu nowego koronawirusa 2019-nCoV.