Zamgławianie ULV

Co to jest zamgławianie czyli fumigacja?

Zamgławianie czyli fumigacja to zwalczanie szkodników, insektów, wirusów, bakterii za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary lub gazu. Słowo fumigacja pochodzi od łacińskiego słowa fumgatus – fumigare tj. kadzić, zadymiać, dymić.

Dezynfekcja poprzez zamgławianie tzw. zimna mgła co to i kiedy się stosuje?

Zamgławianie ULV to nowoczesny i bardzo efektywny sprawdzony sposób, aby skuteczne usunąć wszelkie drobnoustroje. Dzięki specjalnemu sprzętowi docieramy w trudno dostępne zakamarki. Zamgławianie ULV to skuteczna opcja, stosowana podczas sprzątania specjalistycznego, odkażania po chorobach lub zgonach.

Do procesu zamgławiania niezbędne jest użycie specjalistycznego sprzętu, wody destylowanej oraz środków chemicznych, które działają dezynfekująco. To coraz powszechniejsza, bo niezwykle skuteczna i efektywna metoda dezynfekcji, ale także dezynsekcji. Podczas jej stosowania, w wyniku rozpylania bardzo drobnych kropli (od 10um do 50um), powstaje mgła, która głęboko wnika w powierzchnie, wszelkie zakamarki, pokrywa dokładnie przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu. Mgła nie osiada od razu ale najpierw kłaczy się w powietrzu z wirusami, bakteriami i patogenami dlatego ta metoda uznawana jest za skuteczniejszą od tradycyjnych oprysków.

Co to jest zamgławiacz ultradźwiękowy ULV i do czego służy?

Zamgławiacz ultradźwiękowy ULV to nowoczesne urządzenie służące do nawilżania, zamgławiania, dezynfekcji, dezynsekcji pomieszczeń, obiektów, urządzeń. Doskonale nadaje się do dezynfekcji, odkomarzania, likwidacji much, odgrzybiania, usuwania odoru. ULV jest skrótem od Ultra Low Volume czyli Bardzo Mała Objętość. Odnosi się to do rozmiaru cząsteczki cieczy wytwarzanej przez urządzenie. Metodę zamgławiania ULV stosuje się głównie w pomieszczeniach i obiektach zamkniętych. Zamgławiacz ULV wypuszcza mgłę, która może unosić się na wysokość nawet 10 metrów i dociera w najmniejsze zakamarki, gdzie tradycyjne opryski nie mogłyby dotrzeć. Eksperci podkreślają dużą skuteczność tego rodzaju zwalczania wirusów i bezpieczeństwo stosowania.

Zamgławiacz ultradźwiękowy ULV znajduje zastosowanie podczas sterylizacji i dezynfekcji miejsc, które były narażone na działanie wirusów oraz bakterii. Idealnie sprawdza się w lokalizacjach takich jak:

 • pomieszczenia biurowe, magazynowe, przemysłowe oraz windy
 • obiekty opieki zdrowotnej tj. szpitale, gabinety, przychodnie
 • mieszkania i domy jednorodzinne
 • gastronomia, pensjonaty oraz hotele
 • hale sportowe, siłownie i kluby fitness
 • centra handlowe, sklepy oraz apteki
 • zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
 • żłobki, parki zabaw, przedszkola, szkoły, uczelnie
 • urzędy, banki, obiekty handlowe
 • pojazdy – karetki, autobusy, samochody osobowe, taksówki
 • wagony kolejowe, promy oraz samoloty
 • oraz inne obiekty użyteczności publicznej

Zastosowanie:

 • zwalczanie szkodników domowych: pluskiew, moli, pcheł, prusaków, karaluchów, wszy, rybików cukrowych,
 • zwalczanie szkodników na zewnątrz domu, na otwartej przestrzeni: komarów, much, meszek, mrówek,
 • usuwanie szkodników i dezynfekcja pomieszczeń gospodarczych (obory, chlewy, magazyny, silosy),
 • zabiegi w trudniej dostępnych miejscach, np. piwnicach – sprawdza się w blokach, gdzie może być problem z przekonaniem wszystkich lokatorów do otworzenia boksów. Klasyczny oprysk wykonywany jest tylko na korytarzu, lecz zwalczane insekty (np. pchły) mogą przetrwać w niedostępnych zakamarkach. Zamgławianie ULV powoduje rozproszenie mgły zabójczej dla insektów nawet w zamkniętych boksach i likwiduje problem szkodników,
 • likwidacja przykrych zapachów,
 • zwalczanie grzybów i pleśni.

Zamgławianie stanowi wydajny sposób rozprowadzania preparatów rozpuszczonych w wodzie. Porównując do tradycyjnego opryskiwania lub dezynfekcji metodą przecierania, zamgławianie wyróżnia się:

 • uzyskaniem bardzo małej kropli, która dłużej zostaje zawieszona w powietrzu i równomiernie pokrywa pomieszczenia,
 • znacznym skrócenie czasu zabiegu,
 • zmniejszeniem ilości wprowadzonej do pomieszczenia wody
 • ekonomiczną możliwością dezynfekcji w przeliczeniu na zdezynfekowaną powierzchnię ze względu na tańsze preparaty do zamgławiania od standardowych płynów do dezynfekcji na bazie alkoholu.

Istotną zaletą podczas dezynfekcji i dezynsekcji pomieszczeń z wykorzystaniem mikroskopijnych cząsteczek, wytwarzanych przez zamgławiacz ULV jest to, że metoda ta nie powoduje zmoczenia ścian, ani żadnych innych przedmiotów. Przedmioty mogą być lekko wilgotne, ale nigdy mokre.

Zabiegi dezynsekcji i dezynfekcji (zwalczania szkodników i drobnoustrojów) wykonywane metodą zamgławiania to bardzo wysoka skuteczność zwalczania osiągnięta nie tylko samą formą aplikacji, ale również doborem odpowiednich środków na który wpływa skrócony czas karencji do zdiagnozowanego problemu.

Czy dezynfekcja metodą ULV jest bezpieczna dla ludzi, zwierząt, sprzętu elektronicznego, mebli i AGD?

Bardzo dużą zaletą metody zamgławiania jest jej bezpieczeństwo dla dzieci i zwierząt oraz osób cierpiących na alergie. Oczywiście stopień bezpieczeństwa zależy od rodzaju użytego preparatu.

Dezynfekcji poddawane są również gabinety weterynaryjne, a także miejsca publiczne, które uczęszczane są przez zwierzęta domowe, głównie psy i koty. Zdrowie i dobre samopoczucie naszych domowych pupili leży nam na sercu, dlatego warto sięgać po te środki, które są całkowicie bezpieczne w których nie znajdziemy szkodliwych i działających drażniąco na drogi oddechowe takie jak formaldehydów i fenoli. Takie preparaty są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane nawet w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy spożywczym. Rozpylenie powoduje powstanie na powierzchni hydrofobowej powłoki na której nawet przez 10 dni drobnoustroje i wirusy nie pozostają aktywne.

Zamgławiacz do dezynfekcji wyrzuca z siebie dezynfekującą mgłę, która ma kroplę 12 razy mniejszą niż w opryskiwaczu. Woda zachowuje się jak gaz. Nie opada zaraz, ale unosi się długo w powietrzu. Dociera w każdy zakamarek pomieszczenia, a wraz z nią czynnik chemiczny. Idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju oprysków. Po zakończeniu dezynfekcji nie trzeba zmywać dezynfekowanych powierzchni. Stosowana metoda zamgławiania jest w pełni bezpieczna dla komputerów, telewizorów i innych urządzeń elektrycznych mebli, i innych urządzeń gospodarstwa domowego.

Zamgławianie ULV, a Koronawirus COVID-19

Koronawirus to obecnie jedno z największych globalnych niebezpieczeństw dla ludzkiego zdrowia. Po pojawieniu się wirusa, by zapobiec jego rozprzestrzenianiu się, niezbędne są kroki, które wyeliminują go z powietrza. Zamgławianie pomieszczeń z dodatkiem właściwego środka jest skuteczne w przypadku Koronawirusa COVID-19. Wirus ten jest podobny do SARS, bardzo zaraźliwy i jest niebezpieczny zwłaszcza dla osób starszych i z obniżoną odpornością.

Rozchodząca się po pomieszczeniu mgła zabija wirusy, bakterie oraz inne mikroorganizmy chorobotwórcze. Nie trzeba obawiać się uszkodzenia sprzętu znajdującego się w mieszkaniu, ponieważ rozpylany preparat nie tworzy mokrych miejsc, tylko je delikatnie zwilża i szybko odparowując. Podstawą jest dobór odpowiedniego środka chemicznego do dezynfekcji danego zagrożenia, dlatego do zamgławiania ULV wykorzystuje się tylko certyfikowane produkty zatwierdzone min. do walki z koronawirusem.